Shadow

10 неписани правила от етикета, които са задължителни в живота

Етикет е съвкупност от неписани, но общоприети правила и норми на поведение. Той е определящ при създаване на първите впечатления за човека.

В съвременния свят незнанието на правилата на етикета означава да вървиш срещу обществото, представяйки себе си в недобра светлина. Предлагаме ви селекция от актуални за съвремието правила, които трябва да знае и да спазва всеки уважаващ себе си и другите човек.

1. Никога не ходете на гости без предварително да сте се обадили.

Ако вас са ви посетили без предупреждение, можете да си позволите да бъдете по халат и с ролки на главата. Една британска дама сподели, че при появата на неканени гости, тя винаги си обува обувки, слага си шапка и си взема чадъра. Ако човекът й е приятен, тя възкликва: „Ах, колко хубаво, че току-що се прибрах!“ Ако й е неприятен: „О, колко жалко, че трябва да излизам.“

2. Чантата не трябва да бъде поставяна на коленете или на стола ви.

Малката елегантна чанта-клъч може да се сложи на масата, а обемната чанта да виси на облегалката на стола или да се постави на пода, разбира се ако няма специално столче (такива често се предлагат в ресторантите).

3. Найлоновите торбички са разрешени само до завръщането ви от супермаркета, както и хартиените торби от марковите бутици.

Да ги носите след това със себе си вместо чанта е неприемливо според правилата на етикета.

4. Домашните дрехи – пуловер и панталон, са удобни, но трябва да са с приличен външен вид. Халата и пижамата са предназначени единствено за това сутрин да стигнете до банята, а вечер – от банята до спалнята.

5. От момента, в който детето ви се установи в отделна стая, свикнете да чукате на вратата, когато влизате при него.

Тогава и то ще прави същото, преди да влезе в спалнята ви.

6. Правилата за плащане в ресторант са следните: ако изречете фразата „Аз ви каня“, това означава, че вие трябва да платите сметката.

Ако една жена кани бизнес партньор в ресторант, плаща тя. Друга формулировка е – „Нека да отидем на ресторант“ – това предполага, че всеки плаща за себе си и само ако мъжът сам предложи да плати сметката на жената, тя може да се съгласи.

7. Мъжът винаги пръв влиза в асансьора, но излиза пръв този, който е по-близо до вратата.

8. Да говорите на всеослушание, че сте на диета е проява на лош вкус.

Освен това, не трябва под този предлог да отказвате ястията, предложени от гостоприемната домакиня. Задължително похвалете кулинарните й таланти, като при това може и нищо да не хапнете. По същият начин трябва да се постъпва и с алкохола. Не е необходимо да информирате всички защо не трябва да пиете. Попитайте за бяло сухо вино и отпивайте по малко – така ще спазите етикета.

9. Темите табу за светски разговор са: политика, религия, здраве, пари.

Неуместен въпрос: „Боже, каква рокля! Колко платихте за нея? „Как да отговорим? Усмихвайки се мило: „Това е подарък!“ и отклонете разговора към друга тема. Ако
събеседникът ви настоява, кажете меко: „Аз не бих искал да говоря за това.“

10. Обсъждането на отсъстващите е просто клюкарстване и е неприемливо.

Не е допустимо да се говори лошо за близките, по-специално да обсъждаме своите съпрузи. Ако мъжът или жена ви са лоши – защо не се разведете? И по същият начин е недопустимо да говорите с презрение и с гримаса за родната си страна. „В тази страна, всички са селяни …“ – в този случай, вие също принадлежите към тази категория хора. Не е добре прието и обсъждането какви подаръци сте получили – независимо дали става въпрос за Parker или за цвете.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *